Teren inwestycji znajduje się w Żurominie, w centralnej części miasta, przy ulicy Wyzwolenia, przed istniejącą halą sportową.  Hala sportowa jest z kolei połączona łącznikiem z liceum ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej.

Żuromin Rzut 0

Żuromin Rzut -1

Podstawowe dane liczbowe obiektu.

Powierzchnia zabudowy         – 1 390m2

Powierzchnia netto                 – 2 400m2

Powierzchnia całkowita           – 2 5742

Powierzchnia lustra wody       – 540m2

Kubatura                                 – ok. 14 000m3

Data projektu                          – 2022

Rozpoczęcie budowy               – 2023

  

   Budynek krytej pływalni zaprojektowano przy budynku istniejącej hali sportowej, wpisując się w długość jej głównej kubatury. W PZT poprzedniej koncepcji, zaprojektowanej przez inne biuro projektowe, przed budynkiem pływalni zaprojektowano drogę pożarową w przepisowej odległości 5m. Zmusiło to do odsunięcia fasady pływalni od nieprzekraczalnej linii zabudowy i zawężenia tym samym szerokości budynku pływalni o około 1m. Skomplikowało to również wyjazd z tej drogi pożarowej. Proponujemy rozwiązanie o wiele dogodniejsze. Rozporządzenie MSWiA z 24.07.2009  w sprawie … dróg pożarowych, rozdz. 6, §12 ust. 7, informuje iż  w przypadku gdy mowa o budynku o nie więcej niż 3 kondygnacjach nadziemnych i wysokości nie większej niż 12m, wystarczy że zapewnione jest połączenie z drogą pożarową wyjść z tego budynku, utwardzonym dojściem o szerokości minimalnej 1,5m i długości nie większej niż 30m, co zostało tu zapewnione dla ul. Wyzwolenia jako drogi pożarowej. Dzięki temu nie tylko uzyskano więcej zieleni, ale także czoło budynku przesunięto w linię zabudowy, rozszerzając budynek o 1m, uzyskując lepsze parametry basenu, oraz spójną urbanistycznie przestrzeń ul. Wyzwolenia. Obsługę techniczną i zejście do podziemia technicznego przewidziano od północnej strony. Nie będzie wymagane stosowanie dźwigu towarowego, w związku z tym podjazd do zejścia został ograniczony do minimum. Dzięki temu maksymalizujemy powierzchnię biologicznie czynną. 

Halę zaplanowano na planie prostokąta – kształt optymalny pod kątem rozplanowania przestrzeni i strat ciepła. W przestrzeni, halę zaprojektowano jako dwie połączone bryły – niższą o wys. ok. 4m, gdzie rozplanowano zespół wejściowy, kasy, przebieralnie, sauny, oraz wyższy, ok. 8m, z główną halą basenową. Taka architektura wynika wprost z ograniczeń narzucanych przez architekturę istniejącej hali sportowej – ściana hali do której przylegać będzie basen ma okna na całej swojej długości, zaczynające się na wys. ok. 4,20m. Jako że nie chcemy ich zamurowywać, część basenu przylegająca bezpośrednio do hali sportowej musi być niższa. Tym samym zachowane będzie oświetlenie dzienne hali sportowej w takim samym zakresie jak obecnie. Dach zaprojektowano jako zielony, czynny biologicznie.

            Wyższa, główna część budynku prawie w całości przeszklona jest nieprzeziernym szkłem profilowym. Poza nowoczesnym, eleganckim wyglądem, materiał ten charakteryzuje się współczynnikiem izolacyjności na poziomie najlepszych fasad szklanych, a dodatkowo rozprasza promienie słoneczne. Niższa część wykończona betonem architektonicznym pokrytym roślinnością pnącą.

Przebieralnie z WC i natryskami zaprojektowano w niższej części budynku, przy styku z halą sportową. Zaprojektowano wspólną przebieralnię na 166 miejsc z kabinami przebieralniowymi 10 szt + 1 dla NP . Na przeciwległej ścianie przewidziano duże przeszklenie na halę basenową, gdzie zlokalizowane będą suszarki do włosów i wirówki do strojów kąpielowych. Osobne damskie i męskie natryskownie rozwiązano symetrycznie. Wyjścia z natryskowni są zakryte mlecznym szkłem, co nie pozwala do nich zajrzeć, ale wprowadza pośrednie światło dzienne z hali basenowej.

Zaprojektowano tu trzy niecki, dostarczone przez firmę Myrtha. Sportowa o wymiarach 25 x 12,5m, sześciu torach, i głębokości zmiennej od 1,2m do 1,8m. Przy ścianie hali, równolegle do tej niecki rozmieszczono widownię na 40 miejsc, dostępną z holu głównego. Symetrycznie, po drugiej stronie przewidziano ławki dla zawodników.

            Niecka rekreacyjna o pow. 124m2 będzie głównym miejscem zabawy i relaksu. Głębokość zmienna 0,9m-1,2m. Przewidziano tu strefę do nauki pływania o wymiarach 5x9m. Na pozostałej części niecki przewidziano miejsce na atrakcje rekreacyjno-wypoczynkowe: siedziska napowietrzające, huśtawkę wodną, masaże karku, masaże podwodne, gejzer.

            Dla najmłodszych przewidziano brodzik o gł. do 30cm z atrakcjami i zabawkami dostosowanymi do ich potrzeb. Charakterystyczną cechą brodzika będzie miękkie dno, co dodatkowo zwiekszy atrakcyjność, ale i bezpieczeństwo.

            Dodatkowo zaprojektowano dwie wanny jacuzzi. Wszystkie niecki z paneli ze stali kwasoodpornej z fabrycznie wspawaną błękitną folią, co zapewni wysoki standard wizualny.

Zaprojektowano zespół saunowy składający się z dwóch kabin – klasycznej, gorącej sauny fińskiej, oraz mokrej sauny parowej. Uzupełnieniem oferty saunarium jest grota solna. Przewidziano strefę schładzania w postaci basenu lodowego i dwóch pryszniców z biczami wodnymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top