Projekt przyszkolnej pływalni wraz z zapleczem rehabilitacyjno medycznym i saunowym w Izabelinie pod Warszawą. Obecnie projekt oczekuje na realizację.
Podstawowe dane liczbowe obiektu.
Powierzchnia zabudowy – 1 402m2
Powierzchnia netto – 2 225m2
Powierzchnia całkowita – 2 759m2
Powierzchnia lustra wody – 414m2
Data projektu – 2021
Rozpoczęcie budowy – W przyszłości
Teren inwestycji znajduje się w Izabelinie, w centralnej części miejscowości, przy ulicy Działkowej. Na działce znajduje się szkoła podstawowa im. Płka Stanisława Królickiego, wraz ze szkolną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną.
Projektowany budynek dla zachowania jak największej powierzchni istniejącego lasu, został „zsunięty” aż do południowej granicy działki. Dla osiągnięcia tego samego celu, przy projektowaniu rzutu pływalni zadbano o możliwie najmniejszą szerokość budynku.
Główne wejście zaprojektowano od zachodniej granicy działki. Do głównego holu wejściowego prowadzi też łącznik ze szkołą istniejącą. Łącznik zaprojektowano jako terenowy, parterowy.
Wykorzystano istniejące obniżenie poziomu drogi ul. Działkowej do poziomu 90,6m. Umożliwia to projektowaną kondygnację -1 od strony południowej traktować jako kondygnację nadziemną. Rozwiązanie takie upraszcza obsługę techniczną budynku, a także umożliwia zaprojektowanie drugiego głównego wejścia, dla gości korzystających z parkingu, a także dla administracji i personelu.
Zastosowano architekturę, którą dla obrazowego przedstawienia można określić jako „pawilon przeszklony”, który doskonale będzie wpisywać się w istniejący pofalowany teren wśród drzew. Dla podkreślenia tej „pawilonowości” uprościliśmy formę zewnętrzną, wydobyliśmy wszystkie cztery szklane narożniki głównej bryły i otworzyliśmy widoki z i do budynku na wszystkie cztery strony świata.
Halę główną basenową od holu głównego oddziela jedynie przeszklenie, dzięki czemu hala jest wizualnym przedłużeniem holu, a szerokie i wysokie przeszklenie jeszcze potęguje „otwarcie” na halę. Powoduje to że od razu po wejściu do budynku widzimy cel wizyty. W liniowej kompozycji rozmieszczono tutaj szatnię ubrań wierzchnich w postaci zamykanych szafek, oraz kasy za którymi znajdzie się zespół przebieralni. Po drugiej stronie holu zlokalizowano bufet z 20 miejscami do siedzenia.
Ze szczególną dbałością zaprojektowano zespół przebieralni i natryskowni basenowych, tak aby przy zachowaniu odpowiedniego komfortu ich szerokość była jak najmniejsza (dążyliśmy do jak najmniejszej szerokości całego budynku, z przyczyn podanych wyżej). Zespół przebieralniowy został zaprojektowany jako wyjątkowo komfortowy z zastosowaniem dużej ilości szkła, w tym matowego. Przebieralnia jest przezierna (przeszklona, rozwiązanie nie spotykane) z obu stron. We wspólnej przestrzeni znajduje się 128 miejsc w szafkach. W dogodnym miejscu rozlokowano suszarki i 8 kabin przebieralniowych. W podobnej, mocno przeszklonej szkłem matowym architekturze, zaprojektowano natryskownie (rozwiązanie nowoczesne, wymagające kultury projektowania i wykonania).
Zaprojektowano tu dwie niecki. Sportowa o wymiarach 25 x 12,5m, o pięciu torach o szer. 2,5m, i głębokości zmiennej od 1,2m do 1,8m. Na dwóch torach zaprojektowano ruchome dno umożliwiające regulowanie głębokości od „0” do 180 cm, co pozwoli prowadzić różnorodne zajęcia, np. zajęcia nauki pływania dla najmłodszych uczniów, zajęcia rehabilitacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, bądź seniorów.
Niecka rekreacyjna o pow. 53m2 będzie głównym miejscem zabawy i relaksu. Głębokość zmienna 0,9m-1,2m. Przewidziano tu miejsce na atrakcje rekreacyjno-wypoczynkowe: siedziska napowietrzające, huśtawkę wodną, masaże karku, masaże podwodne, gejzer. Dodatkowo zaprojektowano wannę jacuzzi. Przy basenie rekreacyjnym rozmieszczono przeszklone pomieszczenie ratownika z zapleczem i magazyn basenowy.
Wszystkie niecki z paneli ze stali kwasoodpornej z fabrycznie wspawaną błękitną folią, co zapewni wysoki standard użytkowy i wizualny. Niecki dostarczone przez firmę Myrtha.
Zaprojektowano jako zespół z oddzielną szatnią i możliwością osobnego wejścia. Oznacza to, że zespół saunowy może działać niezależnie od reszty obiektu, nawet wtedy gdy hala basenowa jest nieczynna. Zaprojektowano zespół saunowy składający się z trzech kabin – dużej, przeszklonej, klasycznej, gorącej sauny fińskiej z widokiem na las, mokrej sauny parowej, oraz sauny aromatycznej. W saunie fińskiej przewidziano możliwość wykonywania rytuałów aufguss. Uzupełnieniem oferty saunarium jest sala wypoczynkowa (również z widokiem na otaczającą zieleń), ścieżka Kneippa, oraz basen zewnętrzny. Przewidziano strefę schładzania w postaci liniowego, przejściowego basenu lodowego, dwóch pryszniców z biczami wodnymi i dwóch wiader. Z basenu ciepłego zaprojektowano wypłynięcie do basenu zewnętrznego. Basen zewnętrzny ma charakter relaksacyjny, zaprojektowano w nim siedziska i leżanki napowietrzające.
Podobnie jak zespół saunowy, również i zespół rehabilitacyjny może być całkowicie wydzielony od reszty obiektu; posiada osobne wejście (z obniżonego terenu od południowej fasady). Rozlokowano tu gabinety, w których przewidziano wykonywanie zabiegów leczniczych.