Projekt przyszkolnej pływalni w Siewierzu oczekuje obecnie na realizację. Teren inwestycji znajduje się w Siewierzu, w centralnej części miasta, przy ulicy Sosnowej, obok istniejącej szkoły podstawowej nr1 im. Księstwa Siewierskiego.

Rzut Poziom 0

Rzut Poziom 1

Rzut Poziom -1

 

Podstawowe Dane Liczbowe Obiektu:

Powierzchnia zabudowy –       1 800m2

Powierzchnia netto –              3 350m2

Powierzchnia całkowita –        4 200m2

Powierzchnia lustra wody –     554m2

Kubatura –                               ok. 22 500m3

Data projektu                          – 2023

Rozpoczęcie budowy               – 2024

 

Budynek krytej pływalni zaprojektowano przy budynku istniejącej szkoły podstawowej, wpisując się w jej linię zabudowy od ulicy Sosnowej.  Główne wejście od strony ulicy Sosnowej, przed którym rozlokowano niewielki placyk wejściowy. Pływalnię maksymalnie przysunięto do budynku szkoły (8m ze względu na przepisy pożarowe) i połączono oba budynki łącznikiem na wysokości parteru i piętra.

            Od południowego-wschodu, przy dłuższej ścianie budynku zaprojektowano drogę, służącą także jako droga pożarowa, obsługującą także projektowany parking na 54 stanowiska. Przy drodze zaprojektowano zatokę dla autokaru, dzięki czemu z pływalni ułatwione korzystanie będą miały także dzieci z innych, okolicznych szkół. Wyżej wymieniona droga  będzie miała kontynuację jako ciąg pieszo-jezdny od strony ulicy Piłsudskiego. 

            Halę zaplanowano na planie zbliżonym do prostokąta – kształt optymalny pod kątem strat ciepła, kosztów budowy, projektowania i eksploatacji, ale pozwalający zachować schludną architekturę i przejrzystość użytkowania. Budynek jest w dużej części przeszklony – na wejściowej fasadzie systemem fasad szklanych, a na fasadzie od strony południowej nieprzeziernym szkłem profilowym. Szkło profilowe, poza nowoczesnym, eleganckim wyglądem i dobrym współczynnikiem izolacyjności, pozwoli doprowadzić naturalne światło słoneczne od strony południowej, jednak bez efektu oślepiania, czy przegrzewania budynku. Charakteru bryle głównej dodają wystające daszki. Czołowa krawędź daszków jest ozdobiona podwójną linią neonów. Nad daszkiem wejściowym – nazwa pływalni również ozdobiona neonem.

Halę basenową od holu głównego oddziela jedynie przeszklenie, dzięki czemu hala jest wizualnym przedłużeniem holu. Powoduje to, że  od razu po wejściu do budynku widzimy cel wizyty. W symetrycznej kompozycji rozmieszczono tutaj bufet z zapleczem i strefą stolików oraz szatnię (218 haczyków) z recepcją i strefę wymiany butów.

            Przebieralnie z WC i natryskami zaprojektowano, zgodnie z wymogami, w układzie podwójnych przebieralni męskich i damskich (po 48 szafek w każdej), oraz natryskowni ze wspólnym WC. W domyśle podwójna przebieralnia ma umożliwić podział zespołu na część „szkolną” i część dla pozostałych gości. Dodatkowo, projektowany łącznik bardzo wygodnie umożliwia zamknięcie i rozdzielenie korytarza przy przebieralniach. Oznacza to, że w trakcie zajęć byłaby możliwość takiego wydzielenia przebieralni, że do dzieci szkolnych nie miałyby dostępu osoby z zewnątrz, które to z kolei wciąż mogłyby korzystać z obiektu.

            Zaprojektowano tu trzy niecki. Sportowa o wymiarach 25 x 12,5m, sześciu torach, i głębokości zmiennej od 1,2m do 1,8m. Przy ścianie hali, równolegle do tej niecki rozmieszczono widownię na 119 miejsc, dostępną z holu głównego. Symetrycznie, po drugiej stronie przewidziano siedziska dla zawodników. Podłoga niższego rzędu trybun jest wyniesiona 15cm nad posadzką czystą, dzięki czemu podłogi trybun są zawsze suche.  Wejście na trybuny z holu głównego. Takie trybuny zapewniają najlepszą widoczność i komunikację. Dodatkowo umożliwiają dobry kontakt widzów (rodziców) z zawodnikami (dziećmi), a nawet wejście dzieci do rodziców przez furtki w barierce. Taki układ został z powodzeniem sprawdzony w wielu naszych pływalniach.

            Niecka rekreacyjna o pow. 115m2 będzie głównym miejscem zabawy i relaksu. Głębokość zmienna 0,9m-1,2m. Przewidziano tu miejsce na atrakcje rekreacyjno-wypoczynkowe: siedziska napowietrzające, leżanki, huśtawkę wodną, masaże karku, masaże podwodne, gejzer. Zaprojektowano zjeżdżalnię rodzinną dł. 9m, szer. 3m z lądowiskiem w basenie rekreacyjnym.

            Dla najmłodszych przewidziano brodzik (pow. 44m2) o gł. do 30cm z atrakcjami i zabawkami dostosowanymi do ich potrzeb. Charakterystyczną cechą brodzika będzie miękkie dno, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność, ale i bezpieczeństwo.

Dodatkowo zaprojektowano dwie wanny jacuzzi. Wszystkie niecki z paneli ze stali kwasoodpornej z fabrycznie wspawaną błękitną folią, dostarczone przez firmę Myrtha.

Poza klasyczną sauną fińską zaprojektowano saunę parową, oraz zespół schładzający – natrysk/wiaderko, oraz basen lodowy. Całość w oddzielonym od głównej hali basenowej holu, z szafkami na stroje kąpielowe i stolikiem na napoje schładzające.

            Na piętrze zaprojektowano 2 sale do zajęć sportowych o pow 88m2 każda, dzięki czemu mogą ćwiczyć naraz dwie grupy dzieci, albo dziewczynki oddzielnie od chłopców. Sale są przedzielone lekką ścianką mobilną, dzięki czemu łatwo można połączyć je w jedną, większą przestrzeń.  Sale są obsługiwane przez zespół przebieralni z natryskami i WC. Przy tych zespołach zaprojektowano niewielkie sauny fińskie (projektant zakłada, że po godzinach lekcyjnych, wieczorem, sale będą udostępniane dla okolicznych mieszkańców na różne zajęcia grupowe). Jest to rozwiązanie tzw. szwedzkie, bardzo oszczędne, ponieważ wymagane przy saunach funkcje – natryski i WC, są wspólne z przebieralniami. Zaprojektowano trybuny hali basenowej na ok. 60 miejsc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top